כירורגיית כף היד והמרפק

כירורגיית כף יד: מצבים נפוצים ושיטות ניתוח חדשות

בעיות בכף היד נפוצות מאוד ומהוות סיבה מובילה לפנייה לרופא אורתופד. מהן הבעיות השכיחות ביותר ואיזו שיטת הרדמה חדשנית בניתוחי כף יד תמזער את אי הנוחות ותקצר את זמן ההחלמה? התשובות בפנים

כירורגיית כף יד היא התמחות על באורתופדיה העוסקת באבחון וטיפול בגפיים העליונות – המרפק, האמה, שורש כף היד וכף היד עצמה. כירורג כף יד מטפל בבעיות שונות ומגוונות – החל ממצבים מולדים, עבור בטראומות, שברים ופגיעות ברקמות הרכות וכלה בבעיות הקשורות בהתבגרות, כמו שחיקת מפרק שורש כף היד.
בעיות בכפות הידיים שכיחות מאוד ומהוות חלק ניכר מכלל הפציעות האורתופדיות. למרות שקיים טווח רחב של מצבים שעלולים להתפתח בגפיים העליונות, כמה מהם שכיחים במיוחד.

מהן הבעיות העיקריות שמטופלות על ידי כירורג כף יד?

מדובר במצב השכיח ביותר בתחום כירורגית כף היד. התסמונת גורמת ללחץ על העצב המדיאני העובר בתעלה הקרפלית אשר ממוקמת בשורש כף היד. העצב המדיאני אמון על תחושתן של שלוש וחצי אצבעות: האגודל, האצבע, האמה וחצי מהקמיצה. תסמונת התעלה הקרפלית מתבטאת בכאבים והירדמות של אצבעות אלה. התסמינים נוטים להחמיר בלילה ופעמים רבות מפריעים לביצוע של פעולות מוטוריות עדינות.

ברוב המקרים, הגורם לתסמונת אינו ברור במלואו, אולם היא שכיחה יותר בקרב חולי סוכרת, חולים במחלות ראומטולוגיות, אלה הסובלים ממחלות של בלוטת התריס, נשים בהריון ועוד. הדרך לשחרור הלחץ על העצב ולהעלמת התסמינים היא ניתוח.

אצבע הדק

אצבע הדק היא הבעיה השנייה בשכיחותה בתחום כירורגיית כף היד. מדובר בדלקת של הגידים המכופפים האמונים על תנועת האצבעות באזור תעלת ה- A1פולי.
 הביטוי העיקרי לבעיה הוא כאב באצבע בה התפתחה הדלקת. כמו כן, במצבים מתקדמים מופיעה הגבלה בתנועה המלווה פעמים רבות בקליק, או הדק של אותה האצבע (מכאן גם שם התסמונת).
הטיפול יהיה לפעמים שמרני באמצעות זריקות קורטיזון, אך לעיתים יידרש ניתוח.

תסמונת לכידת העצב האולנרי

העצב האולנרי הוא אחד מהעצבים המרכזיים האמונים על שרירי כף היד. עצב זה חוצה את המרפק ומעצבב תחשותית את הזרת וחצי מהקמיצה. תסמונת העצב האולנרי היא מצב בו נגרם לחץ לסיבי העצב הממוקם בצד הפנימי של המרפק, באזור הנקרא התעלה הקוביטלית.
 
הסימן העיקרי שעלול להעיד על התסמונת הוא נמלול בזרת ובחצי הקמיצה. במצבים מתקדמים התסמונת עלולה להוביל לדלדול וחולשה של שרירי היד, דבר שיכול לגרום לירידה משמעותית בתפקוד כף היד. בדומה לשאר הבעיות שתוארו לעיל, גם במצבים אלה לרוב הגורם לתסמונת אינו ידוע. הטיפול הראשוני יהיה שמרני ויכלול הימנעות מכיפוף המרפק עד כמה שניתן. לעיתים, יידרש ניתוח לשחרור העצב במרפק.

גושים בכף היד

ישנו מגוון רחב של גושים שעלולים להתפתח בכף היד, הנפוץ ביותר הוא גנגליון. מדובר בציסטה שפירה המלאה בנוזל צמיגי שעלולה להופיע בפתאומיות או להתפתח באיטיות. לרוב הציסטה מופיעה באזור שורש כף היד, בקצה או בבסיס האצבעות. גושים נוספים שעלולים להתפתח בכף היד הם ליפומה (גוש שפיר של רקמת השומן) וכן גם גידולים ממקור ממאיר. הטיפול בגושים בכף היד תלוי בראש ובראשונה בסוגם. אם מדובר בגנגליון ההחלטה בנוגע לטיפול תלויה בגודלו ומיקומו. אם הגוש גורם לכאב, להגבלה בתנועה או לפגם אסתטי ניכר, הוא יוסר בניתוח.

תסמונת ע"ש דה קרויין

דלקת של הגידים המצויים בשורש כף היד, בבסיס האגודל. גידים אלה אמונים על תנועות ההרמה וההטיה של האגודל. לרוב, התסמונת תתבטא בכאבים בשורש כף היד. הטיפול הראשוני יהיה שמרני ויכלול זריקות קורטיזון ושימוש בסד. במצבים בהם הטיפול השמרני לא הועיל למיתון הכאב יישקל ניתוח.

שברים בכפות הידיים

שברים יכולים להתפתח בכל אחת מעצמות הגפה העליונה, אך הם שכיחים יותר בשורש כף היד, ברדיוס הדיסטלי (מצב שכיח בילדים ומבוגרים כאחד), בעצמות הפלנגיות באצבעות ובמרפק.
בצעירים, נפוצים יותר שברים מרוסקים הנגרמים עקב פציעות באנרגיה גבוהה. בקרב מבוגרים שכיחים שברים בשל פציעות באנרגיה נמוכה, כמו גם שברים אוסטיאופורוטיים. ללא כל תלות בסוג השבר או מיקומו, טיפול מידי ישפר את הסיכוי לקבלת תוצאה מיטבית. הטיפול עשוי להיות בגבס או בניתוח. הליך השיקום יכלול לרוב פיזיותרפיה או טיפולי ריפוי בעיסוק.

קרעים של גידים

קרעים בגידים המכופפים והמיישרים מהווים את אחת מהפציעות הנפוצות ביותר בשורש כף היד.  גידים אלה אמונים על תזוזת האצבעות ולכן מועדים במיוחד לקריעה. ניתוח לאיחוי הגידים מתבצע כדי להחזיר את הגיד למקומו המקורי בתעלה וכך להשיב את טווחי התנועה.

שחיקת סחוס בכף היד

האזור השכיח ביותר בו מתרחשת שחיקת סחוס בכף היד הוא בסיס האגודל. פציעה זו נפוצה יותר במבוגרים (בגיל 50 ומעלה)  והיא נוטה להופיע יותר בנשים. הגורם לה הוא הפעלת כוח (למחוק – על בסיס) באגודל המוביל לשחיקת הסחוס וכתוצאה מכך גם להגבלה בתנועה וכאבים באזור האגודל. הטיפול הראשוני יהיה לרוב שמרני והוא עשוי לכלול פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק. אם לא הושג שיפור יתבצע, ניתוח הכולל כריתה של הטרפזיום (העצם הקטנה בבסיס האגודל). מדובר בניתוח ותיק ומוצלח. בצעירים, נפוצים יותר שברים מרוסקים הנגרמים עקב פציעות באנרגיה גבוהה. בקרב מבוגרים שכיחים שברים בשל פציעות באנרגיה נמוכה, כמו גם שברים אוסטיאופורוטיים. ללא כל תלות בסוג השבר או מיקומו, טיפול מידי ישפר את הסיכוי לקבלת תוצאה מיטבית. הטיפול עשוי להיות בגבס או בניתוח. הליך השיקום יכלול לרוב פיזיותרפיה או טיפולי ריפוי בעיסוק.

הכירו את שיטת ההרדמה החדשנית ששיפרה את ניתוחי כף היד וקיצרה את זמני ההחלמה

לפני מספר שנים פותחה שיטה חדשנית לביצוע של ניתוחי כף יד המערבת הרדמה מקומית ושימוש באדרנלין. חלופה זו מאפשרת ביצוע של ניתוחים מורכבים ומגוונים בכף יד ללא שימוש בחוסם עורקים.

ניתן לדמות את כף היד למעין שדה מוקשים רווי ברקמות רכות, גידים, כלי דם ועצבים. אם הניתוח מתבצע ללא שימוש בחוסם עורקים נוצר דימום בשדה הניתוחי עם סיכון לפגיעה במהלך הניתוח במבנים של כף היד.
חסם העורקים אמנם מסייע לבצע את הניתוח בבטחה, אך הוא גרום לאי נוחות משמעותית לאחר מספר דקות, ללא הרדמה כללית. התחושה של חסם עורקים היא דמוי בדיקת לחץ דם כאשר הוא מנופח באופן מקסימלי.

הזרקת אדרנלין במהלך הניתוח עשויה לספק אפקט יעיל הדומה לזה המושג תוך שימוש בחסם העורקים, אך ללא חסם עורקים וללא אי הנוחות המשמעותית של לחץ מתמשך בזרוע. זאת ועוד, השימוש באדרנלין מייתר את הצורך בהרדמה כללית, כמו גם את הסיכונים הכרוכים בה. ביצוע הניתוח תחת הרדמה מקומית מאפשר לבחון אם התיקון שבוצע מוצלח עוד על שולחן הניתוחים (למשל בניתוחים לתיקון גידים) וכן גם לקצר משמעותית את זמני ההחלמה.

השיטה המתקדמת מהווה יתרון אדיר גם עבור המטופל עצמו אשר זוכה לראות כבר במהלך ביצוע הפעולה, כגון בתפירה של גיד קרוע,  שהבעיה ממנה סבל נפתרה, דבר שעשוי לשפר משמעותית את המוטיבציה וההירתמות לשיקום ולתרום גם לתוצאה טובה יותר בסופו של התהליך.

ד"ר מרדכי ויגלר, עוסק באורתופדיה כבר יותר מ-20 שנים. ד"ר ויגלר סיים בהצטיינות את ההתמחות באורתופדיה בבית החולים בילינסון ולאחר מכן פנה להתמחות נוספת בת שנתיים במרכזים בעלי שם עולמי לכירורגיית כף יד בניו יורק. ד"ר ויגלר מבצע את שיטת ההרדמה החדשנית כבר מספר שנים וסייע למטופלים רבים לפתור את הבעיה ממנה הם סובלים, ללא אי הנוחות אשר כרוך בניתוחים המערבים את שיטת ההרדמה המסורתית.

התקשרו או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*נא לא ליצור קשר בשבתות וחגים*